CFR Cluj - FC Basel 2-1

CFR Cluj a reusit a reusit o victorie frumoasa impotriva echipei elvetiene Basel. CFR-ul pastreaza astfel traditia unei victorii de debut in Liga Campionilor. Meciul s-a desfasutrat pe stadionul CFR-ului din Cluj Napoca, echipa clujeana conducand la un moment dat cu 2-0, belgienii reusind sa inscrie un gol spre sfarsitul primei reprize. In a doua repriza elvetieniiau avut mai multe ocazii de egalare dar meciul s-a incheiat cu victoria clujenilor. Victoria este cu atat mai importanta cu cat presa elvetiana a ridiculizat si caracterizat echipa CFR ca fiind cea mai slaba echipa din grupa.

I. Rada (9), L. Traore (12) / Stocker (45+2)

CFR: N. Claro 5 - Panin 6, Cadu 7, Alcantara 6, I. Rada 7, Hora 6 (54, E. Kone 6), E. Dică 6, G. Mureşan 8, Culio 7, Bastos 6 (54, De Zerbi 6), L. Traore 7 (79, Sforzini).
Antrenor: Sorin Cârţu.

Basel: Costanzo 5 - Inkoom 4, Abraham 5, Ataş 4, Safari 6 (73, Tembo 5), Shaqiri 4, Huggel 6, Yapi 5, Stocker 6 (73, Chipperfield 5), A. Frei 5, Streller 5.
Antrenor: Thorsten Fink.

Arbitri: A. Kelly 6 - D. MC Grath 6, K. Hennessy 6